AlertThe drawing and guaranteed entry window for the 2018 United Airlines NYC Half is now open until November 30.

NYRR Tuesday Night Speed Series: Results for June 27, 2017

Mixed 3200m

Place Name Time
1 Adam Saloom 9:39.84
2 Javier Rodriguez 9:53.01
3 Hashem Zikry 9:58.01
4 James Lynch 9:58.01
5 Clive Griffiths II 10:08.50
6 Isaac Markel 10:08.79
7 Barclay Richey 10:21.09
8 Iber Gonzalez Vidals 10:27.23
9 Aaron Mendelsohn 10:35.33
10 Esther Atkins 10:41.10
11 Stephen Carr 10:41.98
12 Alexandra Cadicamo 10:42.56
13 Harriott Kelly 10:44.51
14 Eric Morris 10:54.59
15 Bryan Guzman 10:55.97
16 Edwin Guzman 10:58.82
17 Mohammed Lahseni 11:02.53
18 Gus Albuquerque 11:13.31
19 Geoffrey McKinney 11:13.67
20 Mashhour Al-Ibrahim 11:18.60
21 Elliot Ortiz 11:32.36
22 Robert Udewitz 11:37.97
23 Colleen McGurk 11:37.97
24 Albert Tan 11:54.82
25 Lauren Dorsky 11:56.68
26 Jennifer Harvey 11:57.37
27 Meredith Byers 12:23.09
28 Rafael Guzman 12:31.32
29 Ryan Knutsen 12:35.91
30 Casey Wagner 12:54.12
31 Annie Geiger 12:54.49
32 Mark Caine 13:45.10
33 Michael Ortiz 13:58.08
34 Robert Markinson 14:13.23
35 Elizabeth Dellamora 14:24.64
36 Mie Sawada 14:37.21
37 Wanda Wang 14:48.37
38 Jessica Lyn Zall 14:52.14
39 Ivy Bell 14:52.14
40 Ilana Slaff-Galatan 16:18.35
41 Roslyn Tom 16:50.25

Women's 800m—Heat 1

Place Name Time
1 Lauren Salisbury 2:24.95
2 Esther Atkins 2:25.06
3 Chelsea Mailler 2:28.06
4 Ellen Basile 2:28.48
5 Alexandra Cadicamo 2:28.79
6 Dominique Saint-Louis 2:28.81
7 Lily Gentner 2:30.89
8 No Name 2:39.64
9 Maria Wong 2:52.64

Women's 800m—Heat 2

Place Name Time
1 Nefertiti Underwood 2:38.29
2 Colleen McGurk 2:40.54
3 Ali Shames-Damson 2:40.91
4 Fatoumata Kourouma 2:45.93
5 Kelly Evans 2:48.20
6 Danielle Encizo 2:52.70
7 Rinchen Pelden 2:54.24
8 Susan Pearsall 3:00.09
9 Sabrina Gibbs 3:10.21
10 Wanda Wang 3:17.45
11 Dyrlee Sanmiguel 3:22.97
12 Ilana Slaff-Galatan 3:59.06

Men's 800m—Heat 1

Place Name Time
1 Olivier Wijtenburg 1:57.49
2 John Butler 2:00.48
3 Zedekiah Williams 2:00.99
4 Jamil Geye 2:04.98
5 Anwar Alkabaz 2:06.28
6 Jose Donado 2:07.53
7 Sherman Lau 2:07.76
8 Stefano Piana-Agostinetti 2:08.19
9 Arthur Brown 2:13.25
10 Thomas McIntyre 2:13.99
11 Gerom Solis 2:14.19
12 Darragh Halpenny 2:14.30
13 Andres Cabrera 2:19.78
14 Bryan Kim 2:21.28
15 Stephen Carr 2:23.68
16 Pablo Yax 2:24.77
17 Claudio Gonsales 2:31.05
18 Eric Morris 2:33.21

Men's 800m—Heat 2

Place Name Time
1 Robbie Hokett 2:04.84
2 Garen Riedel 2:11.45
3 Geoffrey McKinney 2:17.31
4 Frederic Spitz 2:17.34
5 Barclay Richey 2:19.58
6 Paul Wong 2:22.67
7 Jason Madhosingh 2:24.64
8 No Name 2:26.81
9 George Stancil 2:34.30
10 Chas Wagner 2:36.67
11 Annie Geiger 2:37.59
12 Kweku Abdullah 2:37.67
13 Eric Chemi 2:39.53
14 Corey Morenz 2:41.31
15 Ryan Knutsen 2:43.19
16 Graham Broyd 2:44.76
17 Todd Rhoda 2:50.70
18 Michael Ortiz 2:51.40
19 Thomas Anderson 2:51.80
20 Omoyele Sowore 2:52.10
21 Hal Lieberman 3:10.30

Women's 1500m—Heat 1

Place Name Time
1 Esther Atkins 4:48.20
2 Jennifer St. Jean 4:52.39
3 Alexandra Cadicamo 4:53.85
4 Fanta Toure 4:56.66
5 Chelsea Mailler 4:57.80
6 Melissa Hidalgo 5:07.67
7 Lauren Salisbury 5:09.50
8 Lily Gentner 5:12.08
9 Tori Saltz 5:13.29
10 Lauren Dorsky 5:16.16
11 Cath Poulcallec-Gordon 5:18.60
12 Annie Geiger 5:41.99

Women's 1500m—Heat 2

Place Name Time
1 Floree Myers 5:20.61
2 Allison Bondell 5:23.80
3 Kaitlyn Hall 5:26.48
4 Casey Wagner 5:42.37
5 Barclay Richey 5:45.63
6 Octavia Singleton 5:48.43
7 Kelly Evans 5:53.20
8 Victoria Kyle-Erasme 6:12.85
9 Ilana Slaff-Galatan 7:39.03

Men's 1500m—Heat 1

Place Name Time
1 Mitchell Abrams 4:16.06
2 Dean Frankl 4:16.76
3 Alec Wing 4:23.28
4 Offir Gonzalez Vidals 4:32.70
5 Jean-Baptiste Martenet 4:36.51
6 Stephen Bione 4:41.65
7 Kevin Phillip 4:43.53
8 Kyle Hall 4:50.03
9 Justin Appel 5:00.02

Men's 1500m—Heat 2

Place Name Time
1 Garen Riedel 4:50.08
2 Pablo Yax 5:01.82
3 Paul Wong 5:01.88
4 Errol O'Gilvie 5:03.63
5 Bryan Kim 5:10.34
6 Claudio Gonsales 5:13.95
7 Annie Geiger 5:14.50
8 Ramin Tabibzadeh 5:14.64
9 Chas Wagner 5:16.06
10 Corey Morenz 5:21.74
11 Brendan Desrochers 5:25.87
12 Ryan Knutsen 5:31.37
13 George Stancil 5:32.91
14 Kweku Abdullah 5:36.47
15 CK Tang 5:41.05
16 Michael Ortiz 5:58.94
17 Larry Glazer 6:01.94
18 Robert Markinson 6:08.58
19 Thomas Anderson 6:10.27
20 Omoyele Sowore 6:24.18
21 Eric Chemi 6:33.34
22 David Fitts 6:35.04
23 Christopher Alvarez 6:44.27
24 Stephen Kairys 6:51.25

Mixed 4x400m Relay

Place Team Time
1 Scott Carvin 3:53.81
2 Floree Myers 3:59.52
3 Jean-Baptiste Martenet 4:01.94
4 Offir Gonzalez Vidals 4:03.74
5 Eric Morris 4:10.86
6 Ramin Tabibzadeh 4:11.85
7 Robbie Hokett 4:33.41
8 Dominique Saint-Louis 4:35.06
9 Michael Ortiz 4:43.00
10 Evelyn Konrad 4:55.58
11 Julie Wolf 5:20.75

 

Click on a race below to register or view results.
Icon Key
ICON KEY
Completed
Advance Registration
Charity Spots
Near Capacity
Sold Out
Temporarily Closed
Available
Register at Event
In Person
Future Event
Coming Soon